مستوران؛ روایت بازی‌های متفاوت در داستانی کهن

مستوران؛ روایت بازی‌های متفاوت در داستانی کهن

سریال مستوران، تازه‌ترین تجربه بازیگری رویا میرعلمی، قصه‌های کهن ایرانی را با مولفه‌های دینی درهم آمیخته است و داستانی سرگرم کننده برای مخاطب تعریف می‌کند.

یکی از نکات قابل توجه در این سریال، بازی متفاوت بازیگران از جمله رویا میرعلمی است. او در این سریال، نقش زنی به نام جهاندخت را بازی می کند که بر اثر یک اتفاق، فرزندش سقط شده است و دیگر قادر به بارداری نیست. این اتفاق، از او زنی حسود ساخته و به همین خاطر زمینه قتل پسر بچه باهوش شهر یعنی لطفعلی (با بازی علی دیده بان) را فراهم کرده. هرچند هنوز خبری از سرنوشت این پسربچه نیست اما فعلا دست جهاندخت به خون عمه خانم داستان آلوده شده است.

تا همین جای مستوران، میرعلمی کاری که باید را انجام داده است. او همه ویژگی های درونی شخصیت را به شکل باورپذیر ارائه کرده و بدون توسل به زور اضافه، تصویری دقیق از کاراکتر پیش روی مخاطب قرار داده است. اهل فن می دانند انتقال احساساتی مثل حسادت، یکی از سخت ترین کارها برای هر بازیگری است. تبدیل این خصلت درونی به امری ملموس و عینی، باید به گونه ای انجام شود که بیننده آن را درک کند و در عین حال تصنعی نباشد.

حسادت، همه ویژگی شخصیت جهاندخت نیست. او پس از قتل و نیز تصمیم برای کشتن لطفعلی، گرفتار تعارض درونی شده؛ از یک سو اسیر حسادت است و از سوی دیگر، نگران است مبادا لو برود و آبرویش میان مردمان شهر ریخته شود. حیران ماندن میان احساسات متناقص، از جهاندخت زنی تندخو، ترسو و پریشان ساخته و همه این ویژگی ها در بازی بازیگر عیان است.

صفر ۲۱، آخرین سریالی بود که سال ۹۹ با بازی میرعلمی روی آنتن رفت و حالا مستوران پایان دو سال دوری وی از سیما محسوب می شود. پررنگ ترین تصویری که از این بازیگر در ذهن مخاطبان حک شده، لیسانسه ها است که میرعلمی بخشی از بار کمدی سریال را به دوش می کشید. او توانایی خود در ایفای نقش های جدی را هم اثبات کرده است؛ سریال هایی چون دلدادگان و ترور خاموش از جمله آثار این هنرپیشه تلویزیون است.

مستوران محصول سازمان هنری رسانه ای اوج محسوب می شود که به کارگردانی مسعود آب‌پرور و سید جمال سیدحاتمی و تهیه‌کنندگی عطا پناهی تولید شده است. نگارش فیلمنامه این اثر بر عهده محمد حنیف، فائزه یارمحمدی و یزدان کاظمی بوده است.

علاوه بر رویا میرعلمی، بازیگرانی چون حمیدرضا آذرنگ، نازنین فراهانی، بیژن بنفشه خواه، الهام جعفرنژاد، عیسی یوسفی‌پور، رابعه اسکویی، صفا آقاجانی، مزدک رستمی، رسول نقوی، حامد محمودی، یدالله شادمانی، جواد انصافی، علی دهکردی و … در فصل نخست مستوران مقابل دوربین رفته اند.

منبع: خبرگزاری ایرنا